چهارشنبه, 19 بهمن 1401

ریشه کمبودهای عاطفی

  • دوشنبه, خرداد 20 1398

ریشه کمبودهای عاطفی کجاست؟

 

ریشه کمبودهای عاطفی کجاست؟
یک روانشناس گفت: ریشه کمبود عاطفی کودکان در بزرگسالی، به ماه‌های اول زندگی آن‌ها باز می‌گردد.

به گزارش بهداشت نیوز: رقیه نوری پور لیاولی روانشناس در خصوص ریشه کمبود عاطفی در کودکان اظهار کرد: ریشه این مشکل به نوع رابطه با شخصی بستگی دارد که قرار است در ماه‌های اول زندگی، کودک را از نظر عاطفی تغذیه کند، این شخص کسی جز مادر کودک نیست.

وی افزود: رابطه نخستین کودک، نمونه و الگویی برای زندگی آینده و رفتار او در تمام طول عمر است که بعد از آن، اکثر رابطه‌های نزدیک وی تحت تأثیر رابطه اولیه با مادرش قرار دارد.

این روانشناس با بیان اینکه محرومیت عاطفی نشان دهنده توجه کم به کودک است، تصریح کرد: این محرومیت ناشی از رفتار یک مادر سرد و بی عاطفه است، چراکه چنین مادری کودک خود را بغل نکرده و برای او وقت نگذاشته است.

نوری پور ادامه داد: در این حالت مادر به کودک خود، احساس عاطفه، خاص و با ارزش بودن القا نکرده و باعث کمبود عاطفه در دوران بزرگسالی او می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این حالت مادر نیاز‌های کودک را نفهمیده و برآورده نکرده است، اضافه کرد: در این وضعیت کودک در دنیای خود غرق می‌شود، چراکه مادر با کودک خود وصل عاطفی نداشته و هرگز دنیای فرزند خود را درک نکرده است.

این روانشناس گفت:  از جمله دلایل کمبود عاطفه در کودکان، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که مادر به اندازه کافی کودک خود را تسکین نداده است و در این شرایط کودک دچار اختلال می‌شود و نمی‌تواند در مواقع حساس خود را تسکین دهد.

نوری پور خاطرنشان کرد:وقتی والدین به اندازه کافی کودک خود را راهنمایی نمی‌کنند، منبع هدایت برای کودک خود نیستند، در این شرایط کودک به واسطه ارتباط خود با والدینش احساس می‌کند که هیچ تکیه گاهی در خانواده ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران